26.06.2017

MARKA FIAT PARTNEREM MISTRZOSTW POLSKI

Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice) i Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness) zostali mistrzami Polski w wyścigu ze startu wspólnego. Złote medale w jeździe indywidualnej na czas wywalczyli Michał Kwiatkowski (Team Sky) i Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans). Mistrzostwa Polski zostały rozegrane w Krokowej i Gdyni, a kolarzom na trasie towarzyszyła marka Fiat w roli partnera dostawcy samochodów przeznaczonych dla obsługi sędziowskiej i do celów organizacyjnych Mistrzostw.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym Krokowa-Gdynia przeszły do historii pisanej od 1919 roku. W środę Michał Kwiatkowski i Katarzyna Pawłowska zdobyli tytuły w jeździe indywidualnej na czas w kategorii elity. „Kwiato” znokautował najgroźniejszych rywali. Na trasie w Krokowej o długości 39,6 km uzyskał czas 49,92, wyprzedając rywali o ponad minutę. Mistrzem Polski juniorów został Filip Maciejuk (KS Pogoń Mostostal Puławy), natomiast tytuł Mistrzyni Polski juniorek wywalczyła Marta Jaskulska (BCM Nowatex Ziemia Darłowska).

W czwartek rozpoczęły się wyścigi ze startu wspólnego. Najpierw do rywalizacji przystąpili najmłodsi zawodnicy, na najwyższy stopień podium wspięli się Adam Kuś (MLKS Wieluń) i Marta Jaskulska, która powtórzyła wyczyn z poprzedniego dnia. W sobotę złoty medal Mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego w kategorii orlików zdobył Szymon Tracz (Wibatech 7R Fuji), a następnie najszybszy finisz i tytuł Mistrzyni Polski orliczek zaliczyła Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska). Sobotni wyścig elity kobiet zakończył się zaciekłą walką na finiszu i zwycięstwem Karoliny Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness).

Najwięcej kibiców przyciągnął jednak niedzielny wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn, kolarze mieli do pokonania aż 261 kilometrów na pętlach wokół Gdyni i rundach na ulicach miasta. Teren był pagórkowaty, a pogoda zmienna. Adrian Kurek zainicjował samotną akcję pościgową i na około 80. kilometrze dołączył do ucieczki. Kurek zaatakował kilka kilometrów przed finiszem, samotnie minął linię mety w Gdyni i mógł się cieszyć z pierwszego w karierze tytułu Mistrza Polski.

W ciągu pięciu pełnych emocji dni, kolarzom towarzyszyły samochody marki Fiat. Dwa egzemplarze 124 Spider prowadziły kolumny kolarskie i pełniły funkcje pojazdów sędziowskich, natomiast osiem samochodów Tipo w wersjach nadwoziowych sedan, hatchback i Station Wagon sprawdziło się, jako doskonałe wozy organizacyjne. Tipo były wykorzystywane do transportu osób oraz pomocy w obsłudze tego wieloetapowego Wyścigu.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym to jedne z najważniejszych zawodów w kolarskim kalendarzu. Ponieważ w tym czasie Międzynarodowa Unia Kolarska nie przeprowadza innych wyścigów, w krajowym czempionacie mogą brać udział najlepsi zawodowcy. Od dwóch lat Mistrzostwa Polski współorganizuje Lang Team,  organizator Tour de Pologne UCI World Tour,  największego kolarskiego wydarzenia w tej części Europy. Dzięki temu Mistrzostwa zyskały nową oprawę rodem z kolarskiej Ligi Mistrzów, a także zainteresowanie mediów. „Staramy się podnieść rangę imprezy. To nie tylko oprawa, ale także media. W tym roku po raz pierwszy mieliśmy relację telewizyjną taką, jak na mistrzostwach świata czy Europy, a więc byliśmy w peletonie, pokazywaliśmy wszystko najważniejsze, co się działo na trasie. W tym roku również po raz pierwszy spotkaliśmy się na Mistrzostwach Polski z marką Fiat, z którą przy innych imprezach kolarskich współpracujemy od przeszło 20 lat. Samochody 124 Spider oraz trzy wersje Tipo dzielnie służyły nam na trasie, pomagając w organizacji tak dużego przedsięwzięcia, jakim są Mistrzostwa Polski” – powiedział dyrektor generalny Lang Team Czesław Lang.

 

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI